fbpx

«Гідна старість»: проблеми вирішуємо спільно

Реалізація програми такого масштабу, як «Гідна старість», неможлива без зворотного зв’язку. Це і постійна комунікація, і регулярні візити у підопічні заклади, і спілкування з дідусями та бабусями, і перемовини з адміністраціями геріатричних центрів. Нам надзвичайно важливо, щоб керівництво закладів підтримувало нас у реалізації програми та давало необхідний фідбек, щоб директори будинків престарілих розділяли наші цінності і прагнення зробити перебування стареньких максимально комфортними.

З цією метою Фонд «Давай допоможемо» регулярно збирає за круглим столом директорів підопічних закладів. Черговий такий захід пройшов 23 березня 2017 року в Києві у приміщенні ІА «ЛІГАБізнесІнформ». У ньому взяли участь керівники восьми підопічних геріатричних пансіонатів – Раїса Голованова (Переяслав-Хмельницький), Віктор Тутук (Ржищів), Наталія Коротенко (Бородянка), Володимир Дармороз (Макарів), Людмила Камакіна (Баришівка), Борис Мостовий (Бориспіль), Галина Бондаревська (Вишгород), Микола Буток (Тараща). Органи державної влади на засіданні представляла Валерія Незенко, заступник начальника управління – начальник відділу обслуговування пенсіонерів, інвалідів війни та праці управління соціального захисту населення департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

На початку круглого столу директор МБФ «Давай допоможемо» Ольга Бондаренко представила програму «Гідна старість» і розповіла про її реалізацію. На сьогодні у рамках програми залучено 544 566 гривень (у т.ч. 405 991 гривню приніс благодійний аукціон White Box); на реалізацію проектів витрачено 157 886,37 гривень. П’ять будинків престарілих вже отримали новий сучасний посуд, в одному – замінені ліжка. Розповіла Ольга Бондаренко і про найближчі плани. Так, 9 квітня планується поїздка волонтерчиків у Горностайпільський геріатричний пансіонат. Напередодні Великодня представники Фонду відвідають усі підопічні заклади та привітають стареньких зі Світлим Христовим Воскресінням. А ще ми дамо доступ кожному старенькому до чистої води – передамо у кожен заклад кулери та бутлі з якісною питною водою.

Основна частина круглого столу була присвячена дискусії з питання, яке на сьогодні є надзвичайно важливим для будинків престарілих. Це – надання підопічним медичних послуг. Згідно з чинним законодавством, будинки престарілих не мають права надавати медичні послуги. Це дуже погано, адже, як кажуть директори, 100% їх підопічних мають різні захворювання, а дехто – цілі «букети». Захворілому старенькому доводиться викликати швидку, яка не завжди вчасно може приїхати у віддалені села, де зазвичай знаходяться будинки престарілих. Наявність медичної ліцензії дасть можливість геріатричним центрам тримати у штаті лікарів та медсестер, які зможуть вчасно надавати медичну допомогу підопічним.

Надання медичних послуг безпосередньо у будинках престарілих вирішить одразу кілька проблем. Держава розуміє це і йде назустріч геріатричним пансіонатам. Про це розповіла Валерія Незенко, яка напередодні брала участь у нараді в МОЗ, де, зокрема, порушувалося і це питання. За її словами, у департаменті соціального захисту населення КОДА готується роз’яснення, яке буде розіслано усім профільним закладам. Проте це не вирішує проблему, адже з 1 квітня 2017 року вступає в силу нова редакція Типового положення про психоневрологічний інтернат, в якому не прописана можливість надання медичних послуг (третина підопічних закладів має статус психоневрологічних інтернатів), не передбачені штатні одиниці на ці позиції.

Реальним виходом із ситуації є відтермінування вступу в дію Типового положення, хоча б на три місяці. Це дало б можливість проробити та закріпити норму про надання медичних послуг.

Учасники круглого столу вирішили звернутися з офіційним листом до Міністерства соціальної політики та Міністерства охорони здоров’я з проханням вирішити цю проблему. Водночас присутні погодилися, що необхідно сісти з міністерствами за стіл переговорів і спільно вирішити це та інші питання, життєво необхідні для геріатричних пансіонатів. Фонд «Давай допоможемо» взяв на себе організаційну функцію, а представляти інтереси геріатричних центрів – учасників програми «Гідна старість» делеговані директор Стаціонару геріатричного типу Переяслав-Хмельницького центру соціального захисту пенсіонерів та інвалідів Раїса Голованова та директор Бородянського психоневрологічного інтернату с геріатричним відділенням Наталія Коротенко.

Це одне важливе питання, яке обговорювалося на круглому столі, – навчання персоналу геріатричних центрів. Директори в один голос заявили, що тренінг доцільно проводити безпосередньо на місцях. Також було б добре скористатися напрацюваннями і досвідом Інституту геронтології та будинків престарілих в інших областях, де існують проекти з підвищення кваліфікації персоналу. Усе це – робота на найближче майбутнє як для МБФ «Давай допоможемо», так і для директорів будинків престарілих.

Незважаючи на більш ніж двогодинну тривалість, дискусія була жвавою та конструктивною. Її учасники висловили масу слушних думок та порад. Важливим є те, що усі присутні директори продемонстрували єдність думок та готовність співпрацювати й творити зміни заради гідної старості їх підопічних.

Ми надзвичайно вдячні усім нашим колегам, які взяли участь у зустрічі, за їх активність і націленість на результат. Переконані, з такими партнерами програма «Гідна старість» приречена на успіх.

[widgetkit id=”86″ name=”Круглий стіл 23.03.2017″]